Praktické rady na cestě do Maďarska

Praktické rady na cestě do Maďarska

Auto

Dálniční známky SK zde

Dálniční známka Maďarská koupíte buď na hraničním přechodu – Slovensko Maďarský – platba pouze cah v Eurech. Výhoda, mluví slovensky. Nebo na těchto stránkách nicméně pozor na tip auta – pokud máte v techničáku „nákladní vozidlo“, protože jste před léty koupili osobní auto s přepážkou kvůli odpočtu DPH, musíte si koupit dálniční známku pro nákladní auto – cca o 10€ dražší.

Výhodou je, že dálniční známka na týden platí na 10 dní. Proč? Nevím, ale je to tak 🙂

Cena nafty a benzínu se extra nelišila od cen v ČR.

 

Cestování s dětmi

Naše děti cestování milují. Nejdelší cestu za sebou máme asi 8 hodin, vždy bez tabletu. Část cesty prospí (geny po mamince) a pak nastává čas pro hry jako Storycubes, Motanice, Časopisy – Sluníčko, Mateřídouška

V rádiu hraje pořád  CD Svěrák a Uhlíř, Pozitivné rozprávky, Fun with Flupe english. Ale už poslouchají i Kryštofa nebo Kluse 😀

Pastelkovník – koupený na Fleru. Mají obě a bez něho už necestují.

Na balení oblečení doporučuji pack-it-sack Prostě do toho balím už skoro 10 let a bez toho si balení nedovedu představit. Drží celou dobu.

Jídlo

V Maďarsku jsou v každém větším městě Tesco, Penny apod. Sortiment jako v ČR. Cenově plus mínus stejně, takže je zbytečné to tahat z Čech. Řeč je o takových klasikách jako bílé pečivo (celozrnné moc k vidění není), mléko v tetrapacku a balené sýry a uzeniny. Bohužel očekávané trhy s čerstvým ovocem a zeleninou se nekonaly. Pro mě trochu zklamání, ale třeba jsme málo hledali.

Na večeře jsme hodně chodili do místních stánků, abychom ochutnali místní speciality. Nechyběl samozřejmě Langoš, palačinky, ale i sladkovodní sumec s dušenou zeleninou a výborné maso se zeleninou a maďarské klobásy.

Měna

Platí se forinty – aktuální kurz vycházel cca 100 HUF = 8 Kč. Vybrali jsme přímo na místě a na spoustě míst (supermarkety, některé stánky, některé vstupy na pláže a obchody) se dá platit kartou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *